неділя, 6 квітня 2014 р.

Летимо на Марс?

12 квітня – всесвітній день авіації та космонавтики.
Людство на порозі великих космічних відкриттів!
Що ми сьогодні знаємо про Марс? Не мало. Виявляється, що на цій планеті води більше, ніж на Землі. Її поверхня вкрита базальтовими породами. Марсіанська атмосфера — земного типу, наповнена відносно прозорими водно-льодовими хмарами, які, подібно до наших перистих, поглинають інфрачервоне світло, яке вдень випромінюється поверхнею планети. І хоч марсіанський рік триває довше за земний (687 наших діб), сам Марс обертається навколо своєї осі за 24 години 37 хвилин, що лише трошки довше за тривалість доби на Землі. Там спостерігається і зміна пір року. Щоправда, середньорічна температура становить аж мінус 60 градусів за Цельсієм. Також на Марсі є вулкани, долини і пустелі, подібні до земних. І не «за горами» той час, коли ще більше таємниць має відкрити Марс першим колоністам із планети Земля, серед яких можуть бути і українці…
Ні, це не квітневі жарти журналістів. Останнім часом у багатьох ЗМІ розповідається про міжнародну програму «Mars One», започатковану у Нідерландах. Не дивуйтеся, але цей проект дійсно спрямований на колонізацію планети Марс землянами, який планується фінансуватися приватними спонсорами та науковими фундаціями. «Це буде небезпечна, але довгоочікувана подорож, яка має розширити межі людського розуму», - повідомив генеральний директор цього проекту голландець Бас Лансдорп. Багато хто спочатку скептично поставився щодо цієї затії, але виявилося дуже багато людей, які й справді повірили у здійсненність цієї місії. Більше того, деякі світові інформагентства вже придбали права на трансляцію(!) реаліті-шоу про підготовку учасників експедиції та зйомку щоденного перебування їх на Червоній планеті. Тобто в майбутньому будь-хто зможе спостерігати, як люди будуть там облаштовуватися і будувати для себе «Нову Землю».
 Згідно з планом, першим кроком колонізації Марса людиною має стати безпілотна місія. Її старт заплановано на вересень 2018 року. А вже у вересні 2022-го (через якихось вісім років!), має розпочатися колонізація Марса землянами.  І відтоді раз на два роки «Mars One» має намір відправляти на цю планету команди з чотирьох чоловік. Кожний такий політ триватиме щонайменше півтора року. При цьому колоністи знатимуть: це буде «квиток в один кінець», бо повернення додому, тобто на Землю, програмою не передбачене…
Ось як. Може хтось із читачів і біля скроні пальцем покрутить, але хочу таким повідомити, що впродовж всього минулого року проводився набір добровольців у «колоністи». І відколи почався запис, то вже понад 100 тисяч землян (серед яких, до речі, і 789 громадян України), зголосилося взяти участь в експедиції! На сьогодні відомо, що серед сотні відібраних людей вже є шістнадцятеро наших співвітчизників (15 чоловіків і одна жінка).  Що ж до вимог, то учасники проекту повинні були бути старші 18 років, мати міцне здоров'я (як у льотчика) і стійку психіку. Серед інших якостей називаються здатність пристосовуватися до складних умов, винахідливість, товариськість і життєрадісність. Для початку «марсіяни» там спробують просто вижити. І вже у січні наступного року їх буде викликано в центр підготовки марсіанської експедиції…
«А чи полетіли б Ви особисто на Марс, якби випала така нагода?» - запитали ми у своїх читачів напередодні Дня космонавтики. Деякі відповіді пропонуємо і вашій увазі:
Артем Турас (15років) школяр. Я б злітав, подивився на планету, пожив би там. Цікаво було б поспостерігати, що там, на Марсі, коїться.


Лілія Тарасенко (16років) школярка. Я б злітала - цікаво ж! Можливо позеленіла б! Такою мене ще не бачили…








Катерина Примаченко (19років), фельдшер  станцiї швидкої та невiдкладної медичної допомоги. Так, полетіла б! З коханою людиною - хоч на край Всесвіту!








Валентин Римар (26 років),  працює у ТОВ "Племінне господарство "Бреч".  Якщо не самому, а разом з коханою людиною, то можна було б…  Ну, й хотілося б щоб не тільки «туди», а й «назад»…




Юлія Дубінчук (25років)  лікар-рентгенолог. Над цим людству треба ще багато поподумати. А виникає дуже багато питань! Ніхто точно не знає, як впливатиме мікроклімат Марсу на організм людини. Там же повно хімічних сполук, про які ми не знаємо! Цікаво подивитися, що там робиться, але потрібно розуміти, що є й ризики. Якщо цю планету розглядати, як «запасне» місце для відселення людей про всяк випадок, то тоді це буде логічно. Але, краще б започаткували проект по видобутку води в Африці, або по розвитку побутового життя в країнах третього світу. Я б краще цим зайнялася…
Вікторія Лисенко (18років) студентка. Якщо думати розсудливо, то не погодилася б. Мабуть, я не занадто відчайдушна для такого вчинку. Хоча, якщо був би квиток "в обидва кінці", то, мабуть, погодилася б…
Макс Кожемяко (24роки) та  Юрій Заяць (24роки), робітники ПАТ Слов’янські шпалери КФТП. Нам і на Землi добре. Мiсць і тут вистачає, де можна побувати. Якби була можливість, то з’їздили б краще в Чорнобиль! Там набагато цікавіше!


Павло Солодовник (24 роки), журналіст ОДТРК «Сівер-центр». Дуже непросте запитання. Звичайно, хотілося б побувати на іншій планеті, але ж тут залишаться рідні та друзі, кохана... Ні, я б не зміг їх покинути!





Зіненко Лілія (19 років), фахівець з комп’ютерної графіки ПАТ Словянські шпалери КФТП. Політ за межі планети? На мою думку все це - марна справа, адже такими діями ми ставимо під сумнів існування Бога, бо намагаємося взяти на себе функцію творця. Планета ж бо для життя у нас ОДНА! Тому політ можливий лише в якості спостерігання Божої слави…
Юна дівчина, яка відмовилася називатися. Дуже хотіла  полетіти! Навіть шукала координати організаторів проекту, щоб записатися. Але коли про це дізналася моя мама, то вона мені сказала, що мавпочок у космос вже запускали…
Що ж, дійсно цікаво! І не зважаючи на деякі «виверти життя» хочеться все ж  вірити в успіх цього надзвичайно сміливого і водночас ризикованого наукового проекту. А тому побажаємо і науковцям, і майбутнім «марсонавтам» всього найкращого!
До речі. Нинішній рік, як відомо, вирізняється найсприятливішим за останні шість років періодом видимості космічного сусіда Землі — планети Марс. І найкращі умови для спостережень за ним цього разу складуться якраз у квітні. Протягом другого місяця весни Червона планета підніматиметься над східною ділянкою обрію з настанням темряви, найвище над горизонтом стоятиме серед ночі, а заходитиме на світанку. У першій та другій декадах Марс за яскравістю не поступатиметься найяскравішій зорі всієї небесної сфери Сіріусу.                         
 Увага! Особливим буде вечір 14 квітня: поблизу планети сяятиме повний Місяць, а у просторі вона перебуватиме на найменшій віддалі від Землі.
Повідомляємо й про деякі найближчі астрономічні події цього року:      
15 квітня відбудеться повне місячне  затемнення (о 7 год 42.3 хв за всесвітнім часом), а 29 квітня — часткове сонячне затемнення (о 5 год 37.8 хв за всесвітнім часом).         
                                        Спостерігайте!


Немає коментарів:

Дописати коментар